Czy zawsze operacja kręgosłupa jest potrzebna?
Co zrobić, aby pozbyć się bólu?
![jak zlikwidować ból? Kręgosłup](http://waps.pl/wp-content/uploads/2016/03/k1.png)
Jak zlikwidować ból kręgosłupa
Często pracujemy w pozycji siedzącej (przy komputerze, biurku, stole). To powoduje powstanie dolegliwości naszego kręgosłupa, bowiem nie jest to pozycja naturalna. Pojawia się ból. Bólowi grzbietu (jak kolokwialnie mówi się o kręgosłupie) możemy przeciwdziałać metodami zachowawczymi, które nie zawsze są skuteczne, albo poddając się takiemu zabiegowi, jak operacja kręgosłupa. Ze sposobów nieoperacyjnych walki z bólem wymienić należy leczenie farmakologiczne i terapię rehabilitacyjną.
Kiedy przystępujemy do niełatwej batalii o złagodzenie, a jeszcze lepiej wyeliminowanie odczuwania bólu farmakologia wyposaża nas w niesterydowe leki przeciwzapalne. Uśmierzają one ognisko zapalne działając przeciwbólowo. Nie powinny być ordynowane pacjentom z dolegliwościami przewodu pokarmowego, ponieważ wchodzą w bardzo niekorzystną interakcję z błoną śluzową żołądka. Kategoria medykamentów o innym działaniu to miorelaksanty. Zmniejszają one napięcie mięśni, co pomaga łagodzić dolegliwości bólowe. Przy stosowaniu zalecana jest daleko idąca ostrożność, gdyż lek może powodować senność i destabilizację poruszania się. W szczególnych przypadkach – dotyczących osób w podeszłym wieku – mogą wystąpić zaburzenia świadomości.
U pacjentów z bardzo ciężkimi bólami stosowane są opioidowe leki przeciwbólowe. Wykazują one działanie przeciwbólowe, ze względu na powinowactwo do swoistych receptorów opioidowych występujących na neuronach różnych okolic mózgu i rdzenia kręgowego. Wskutek blokowania receptorów nie następuje przekazywanie impulsów bólowych do wyższych struktur mózgu, w wyniku czego nie jest odczuwany ból. W zależności od siły działania przeciwbólowego, możemy je podzielić na silne i słabe narkotyczne leki przeciwbólowe. Analogicznie jak wcześniej wymienione środki farmakologiczne tak i te mają niepożądane działanie uboczne m. in. w postaci uzależnienia. Terapia rehabilitacyjna to druga z nieoperacyjnych metod przeciwdziałania bólowi w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Doświadczeni rehabilitanci wykorzystują podczas sesji terapeutycznych zdobycze fizykoterapii, kinezyterapii oraz medycyny fizykalnej. Wyniki lecznicze uzyskane przy zastosowaniu naturalnych metod przychodzą wolno, ale są trwałe i utrzymują się dłużej. Zabiegi balneologiczne pobudzają mechanizmy adaptacyjne i uruchamiają rezerwy czynnościowe organizmu. Leczenie metodami balneologicznymi powoduje usprawnienie funkcjonowania równocześnie wielu układów fizjologicznych, czyli działanie na cały organizm. Ważnym elementem terapii jest leczenie ruchem – odpowiednio wzmocniona muskulatura tułowia – zwłaszcza mięśnie brzucha i obręczy miednicznej – skutecznie chroni przed uszkodzeniami kręgosłupa. Terapia trakcją ruchową jest niezwykle cenną metodą leczenia bólów kręgosłupa, ponieważ przeciwdziała w trzech płaszczyznach siłom deformującym kręgosłup. Wytworzone reakcje w kierunku przeciwnym do zmian patologicznych przywracają powoli prawidłową budowę na tyle, by trwale uwolnić osobę od uciążliwego bólu oraz ograniczyć postęp schorzenia.
Idea trakcyjnego leczenia schorzeń kręgosłupa zapoczątkowana została przez Hipokratesa. Kontynuowana jest obecnie w nowej formie jako trakcja ruchowa i pełni rolę skutecznej oraz bardzo bezpiecznej terapii wykorzystywanej powszechnie w rehabilitacji. Bardzo byłoby uzasadnione skorzystać z tego typu możliwości leczenia poważnych schorzeń jak i doskonałej profilaktyki przed ich wystąpieniem. Operacja kręgosłupa to – podobnie jak w przypadku farmakologii oraz rehabilitacji – jedna z form leczenia przeciwbólowego. Dlatego w przedmiocie leczenia chirurgicznego wskazane jest zasięgnięcie opinii wyspecjalizowanego chirurga – ortopedy. Pojawiają się nieraz bardzo zróżnicowane oceny dotyczące efektów terapii manualnej. Decydując się na skorzystanie z pomocy kręgarza należy wybrać tylko wykwalifikowanego rehabilitanta albo lekarza wyposażonego w zasób odpowiedniej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii kręgosłupa.